TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA KORKUSU FOBİ

Topluluk önünde konuşma korkusu fobi ‘nin diğer adı glossofobi’dir. Genellikle toplumun %99’u bu korkuya sahiptir. Birçok kişi topluluk önünde konuşma fobisinin tedavilerini arar. Biz de buna çözüm olarak yeni fikirler geliştirdik ve denedik.

Topluluk önünde konuşma teknikleri ile emin olun bu sorun tükenme noktasına gelecek.

Güzel konuşma, Rahat konuşma teknikleri, Beklenmedik durum kalıpları, Güzel konuşma egzersizleri gibi birçok konuyu ele aldık.

Eğer unutkansanız “Sherlock Zihin Sarayı” yöntemini kullanabilirsiniz. Unutkan olduğunuzu ya da topluluk önüne çıktığınızda ne söyleyeceğinizi unutuyorsanız bol bol prova yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bu korkuyu yenmek  tedaviler ister/ şartlanma ister / telkin ister/ zaman ister.

Gibi saçmalıklara inanmamanız gerekir sadece zaman ister kısmına katılabiliriz.

Glossofobi’nin Özü

Glossofobi’nin özünde şunlar yatar: özgüven eksikliği, konuşurken heyecanlanma, rahat konuşamama, panik, nefes darlığı

Birçok kişi sahneye çıkmadan önce kendine “hadi sen yaparsın, sen neleri başarmadın bunu mu yapamayacaksın, en kötü ne olabilir” gibi bir sürü gereksiz ve boş yere nutuklar çeker. Bu yanlıştır ve gazınız bir noktada bitebilir.

Sir George Jessel’ın bunun üzerine güzel bir sözü vardır:

 “İnsan beyni doğduğunuz andan itibaren çalışır ve bir topluluk önünde konuşana kadar durmaz.”

Sahneye çıktığınızda nabzınız düşmez, sesiniz düzelmez ve sonuç olarak saçmalamaya başlarsınız. Biz bunun sürdürülebilir hale gelmesi için birçok çözüme imza attık.

Bu korku neden oluşur dersek aslında bütün gözlerin bizim üzerimizde olması, özgüven eksikliği ve bizi sürekli süzmeleri yüzünden oluşur ki bu gayet normaldir. Sahneye çıkmadan önce wc ihtiyacı ortaya çıkabilir ve içinizden şöyle dersiniz:

“Yahu tam sahneye çıkacağım ama kötüyüm de ne yapmam lazım of ya aksilikler sürekli beni buluyor!”

Aksiliklerin sizi bulduğu falan yok. Sadece heyecanlandınız, yavaş yavaş terlemeye başladınız.Nefes alışverişinizde hızlandı ve değişik hisler hissetmeye başladınız.Aklınızdan yapamayacağım ben düşüncesi geçti.

 Kayamakam, Belediye Başkanı da varsa onlarla gözgöze geldiniz(sert bakışlar görebilirsiniz ama unutmayın ki sizi yemezler 🙂 ).Korku ve endişe içinde sahneye çıktınız.

Sahnedesiniz, bütün gözler üzerinizde, sakin olun derin bir nefes alın ve an ile bütünleşin sonuçta siz bir şeyler yapmaya, aktarmaya gittiniz.

Böyle sorunlar çok normal ve birçok kişinin hayatında başına gelen olaylardır.

Peki gelelim bu korkuyu nasıl yeneceğimize;

Eğer bir kişiden yüzyüze eğitim almak isterseniz. Diksiyon kursuna gidip, orada topluluk önünde konuşma alıştırmaları yaparak bu korkunuzu  yenebilirsiniz.

Ama uğraşamam ben onlarla derseniz bu çözümlemelerimiz tam size göre

 1. ilk önce yalnız kalacağınız bir odada birkaç domatesi karşınıza koyup onlara değişik yüz ifadeleri çizin(tahtakalemi yardımcı olabilir). Onlara ilk konuşmanızı yapabilirsiniz.
 2. Sahneye çıktığınızda ise seyircileri değişik yüz ifadelerine sahip olan domatesler gibi düşünebilirsiniz(yanlış anlamayın seyircileri domates yerine koyduğumuz yok 🙂 ).
 • Rahat olmak kolay değildir böyle durumlarda ama olabildiğince an ile bütünleşin ve soluduğunuz havanın sizi her nefesinizde güçlendirdiğini düşleyin.
 • Siz insanlara bir şey sunmak için sahnedesiniz ve eğer insanların hayatlarına dokunma isteğiniz var ise bunun yolu genellikle konferans yada seminer vermekten geçer.
 • Hayal edin. Birçok başarılı işlere imza atacaksınız. Peki toplumla ilişkisi kopuk birisi bunu ne derecede yapabilir.
 • Unutmayın. Halk sizsiniz ve amacımız sadece bir şeyler sunmak.
 • Yanlış bir şey yaptığınızda halk sizi ayıplamaz ki bu normaldir çünkü İNSANIZ.
 1. Yapacağınız konuşmayı 1-2 haftalık bir süreçte hazırlayın.
 2. Bu süreçte hazırlanırken yanınızda not kağıdı ve kalem almayı unutmayın. Telefon çok daha yararlı olabilir o yüzden genellikle telefon tercih edilir.
 • Aklımızda 1-2 haftalık süreçte sürekli olayları çözümleyeceğiz ve yorumlayacağız. Bunları sadece aklımızda tutmaya çalışmak neredeyse imkansız.O yüzden telefonumuzun ses kayıt cihazına düşüncelerimizi kaydedebiliriz.

Sürekli prova yapmalısınız.

 • Prova yapmaktan utanıyorsanız. Geceleri kendi odanızda el hareketlerinize, jest ve mimiklerinize önem vererek konuşmanızı yapın.Bu sizin konuşmayı az çok tanımanızı yani bölüm bölüm yüzeysel ezberlemenizi sağlar.

Diksiyonunuza önem verin.

 • Diksiyona insanlar çok önem verir çünkü yapacağınız konuşmanın etkili olabilmesi için gereklidir.

El hareketlerinize, jest ve mimiklerinize dikkat edin.

 • İnsanlara güven duygusunu verebilmek için avuç içinizi göstererek konuşmaya özen gösterin.
 • Jest ve mimikleriniz aslında anlattıklarınızdan daha çok şey anlatır çünkü jest ve mimiklerinizden insanlar duygunuzu anlayabilir ve dikkatlerini tümüyle size yönlendirirler.
avuç içi göstererek güven vermek. etkileyicilik.

Peki sahneyle ve ortamla nasıl bütünleşebiliriz?

Aslında sadece bulunduğunuz anı kutsal hissetmenizle alakalıdır bütünleşmek. Tek yapmanız gereken şey yoğunlaşmak.

Yoğunlaşmak

Sahneye çıkmadınız yada kulistesiniz. Soğukkanlılığınızı korumanız gerekli ki başarılı bir gösteri veya sunum yapabilesiniz. Sahneye çıkmadan kenarda bekliyorsunuz. Derin bir nefes alın ve gözlerinizi kapatın…

Sesleri dinleyin ve insanların duygularını hissetmeye çalışın.Farklı sesler kulağınıza gelecek: çocuk sesleri, bağrışmalar, çığrışmalar…

Sadece hissedin. Halk sizi dinlemeye izlemeye geldi. Ve sizinde onlara küçük bir göreviniz var. Sadece başarılı bir sunum yapmak bu kadar basit. Gözünüzde bir olayı büyütürseniz büyür.

Sahneye çıktınız bütün gözler üzerinizde sunumunuza başlayın. Nefesinizi içinize hapsetmeyin. Güzel bir tonlamayla bağırarak değil normal ses tonunuzla seslenin. Ve işte bu kadar BİTTİ.

Güzel konuşmak

İnsanlar sizin konuşmanıza neden “güzel konuştu” der. Çünkü modern bir dil kullanmanız sizi karizmatik gösterir.geliyor,gidiyor gibi kelimeler kullanırken –yor kısmı ağzınıza oturmuyorsa –yo olarak bitirmeniz daha güzel olacaktır.

“Buraya kadar geliyo ve gidiyo” bu cümle ne kadar modern dile aykırı gibi gözükse de aslında dışınızdan seslendirdiğiniz zaman öyle olmadığını anlayacaksınız(sondaki o’ları vurgulamayın ve sesiniz o’lara geldiğinde biraz azalsın).

Kullandığım dil çok şiveli bir dil modern tarza nasıl uyum sağlarım?

İlk önce kullandığınız cümlenin yüklemine dikkat etmeniz gerek. Geliba, gidibatırı yada bastırıpduru vay gibi genelde yüklem olarak kullanılan kelimeleri geliyor, gidiyor, bastırıp duruyor olarak çevirmeniz gerekli zaten bu kelimleri tanımanız için 1-2 hafta süre verdik.

Rahat konuşma teknikleri

Bu iş elbette özgüven ile sağlanır. Özgüveni ise sunum yapacağınız konuda uzman olmanız sağlar. Yani demek istediğim sunum yapacağınız konuya iyice hakim olun, konunuzun alt dallarını araştırın ve bir ağ kurun.

ağ örmek

Beklenmedik durum kalıpları

Sizlere sahnedeyken yaşadığım beklemediğim durum olayımı anlatayım. Okul gecesi gösterimizde sunucu olarak görev yapıyordum. Açılış konuşmasını yaptım ve sayın ile başlayan mevkileri okudum ve misafirlerimizede hoş geldiniz dedim.

Okul müdürümüzün ayağa kalkıp belediye başkanımız da burada demesiyle belediye başkanımızın ismini söylemediğim aklıma geldi (kağıtta ne yazılıysa ona göre okuyordum sorun bende değildi).Müdürümüz konuşma yapacaktı ve içimden dedim ki “Nasıl olsa birazdan sahneye müdürümüz gelecek o toplar” dedim.

Ve nitekim öyle de oldu. Okul müdürümüz sahneye çıkıp konuşması öncesinde özür dileyerek Sayın belediye başkanımıza “hoş geldiniz” dedi.

Bu durumda aslında müdürümüz bana bunu söyledikten sonra şöyle diyebilirdim.

“Sayın belediye başkanımız hoş geldiniz”

Olay bu kadar basitti ama aklıma sahnede gelmemişti bu cümle nasıl olur!

Bunun gibi olaylar için size beklenmedik durum kalıpları hazırladık.

 • Açılış konuşmasında  yukarıdaki gibi bir durumla karşılaştınız. O adını okumadığınız kişiye tebessümle bakarak ve kafanızla selam vererek

     “Sayın –isim yada sıfat-  hoş geldiniz” diyebilirsiniz.

 • Sahnedesiniz ve bir bölümü unuttunuz. Eğer şiir okuyorsanız biraz bekleyin aklınıza halen gelmediyse öne doğru eğilip selam vererek sahneden inebilirsiniz. Normal bir durumdur. Bir şey anlatıyorsanız diğer bir bölüme geçin sonra bu unuttuğunuz bölümü anlatabilirsiniz.
 • Bir duyuru yapmanız istendi bir kağıt tutuşturuldu eline peki ne yapmalısınız bu gösterinin akışı bozar mı? diye düşünmeyin.

      “Bir duyurumuz var: -duyuru-“ sonunda davet edilecekse davet ediyoruz gibi “bizli” yüklemler kullanın.

Unutmayın çok resmi durup insanlarla aranıza resmiyet koymayın. Samimi bir gülümseme ile anlatırsanız ortamda gerginlik kalmayacaktır.

Güzel konuşma egzersizleri

Her gün dışınızdan düşünün yani sürekli kendi içinizde konuşarak değil dışınıza söyleyerek, karşınızda bir insan varmış gibi anlatarak kendi diksiyonunuzu ölçün.

Nerede tonlama yapacağınızı, hangi sözcüklerde şive kullandığınıza bakın. Bir şey söylemeden önce 2 kez düşünün ve şivelere dikkat edin.

En önemlisi kasıntı durup, samimiyetsizlik hissettirmemek çok önemlidir. Rahat olun ve bu işi bitirin.

Karizmatik görünmek

Sahnede karizmatik görünmek insanların ilgisini tümüyle size yönlendirmelerini sağlayacaktır. Sahnede karizmatik görünmek bu işte profesyonel görünmenizi de sağlar.

Peki nasıl karizmatik olunur?

 Karizma bizleri heyecanlandıran birinin varlığıdır. Birçok insanın arzuladığı ama sahip olamadığı özgüven, amaçlılık, misyon ve memnuniyet duygularından kaynaklanır. Bu özellikler dışa vurup, karizmatik kişinin davranışlarına yansır ve onun olağandışı ve üstün görünmesini sağlar.

Delici bakışlar fırlatmanız, ateşli konuşmalarınız ( duygu katarak, duyguya göre tonlayarak konuşmak), gizemli bir hava ile konuşmak sizi karizmatik yapar. Karizmatik bir insanın içinde kendini bu durumlardan daha fazla gösterecek özellik vardır.

“Karizmatik görünümü yaratmak için insanlardan uzak dururken duygusal yakınlık sergilemeyi öğrenin” der Robert Grene.

Şirket CEO’su Sizsiniz.

Bir firmanızın olduğunu düşünün peki bu firmaya bir ceo lazım. O sizsiniz çünkü sahne üzerindeki kişi çekici kişi olursa başarı oranı  artar. Siz çekici bir lidersiniz sunum lideri sizsiniz.

Verdiğiniz mesajlar, karşınızdaki kişileri etkileyecek ve belki de onların hayatlarını değiştirebilecektir. Mesajınız bitme noktasına gelen ilişkileri, sağlıklarını, gidişatlarını değiştirebilir ve bu hususları önemsetebilir. İnsanların hayatlarına dokunmak kutsaldır.

Eğer işiniz gereği iş ile alakalı bir sunumsa zaten böyle sunumların odağı genellikle kitle oluşturma ve bilgi yaymadır. Kitle oluşturma ve kitle elde tutma olayını en kısa haliyle şöyle anlatayım.

Herkesin en büyük zaafı olan istek ve arzuyu manipüle etmek kendinizi kontrol altına almak demektir. Kitle elinde tutma sanatı günümüzde en büyük silahlardan biridir.

Robert Grene bunu “Baştan Çıkarma Sanatı” kitabında açıklıyor.

Baştan çıkarma gücü en etkili, en şaşırtıcı ve en hoş şeklidir. John F. Kennedy’nin kitleleri kendine hayran bırakması, Cleopatra’nın Antoninus’u avucunun içine alması bunun en güzel kanıtıdır.

Baştan çıkarma sanatında ustalaşan karakterlerin başarıları her zaman göz önündedir ama çoğu insan sadece bakar neredeyse kimse bunu göremez. Direnişi kırarak kişileri, kitleleri kendine hayran bırakarak gerçek taraftarlarınızı oluşturabilirsiniz. Ve onlar sizin asıl reklamcılarınızdır.

Gerçek taraftarlar sizin ürününüze diğer aynı ürünlerden daha fazla ödeme yaparlar çünkü onlar FAN’lardır.

Sahneye çıkma nedeniniz okul gösterisi gibi gösterilerse yapacağınız çok fazla şey yoktur. Zaten kaftan biçilmiştir. Sadece tonlamalara ve seslenmenize dikkat ederek sunum yapmanız sizi zaten başarılı kılar.

En önemli şey ise anı hissetmek ve an ile bütünleşmektir.Unutmayın, şimdiki anın sahip olduğunuz tek şey olduğunu yoğun bir şekilde hissedin. Şimdiyi yaşamınızın asıl odağı haline getirin.

Daima şimdiki ana “EVET” deyin. Zaten o “an”a direnmek yerine ona teslim olursanız, size karşı çalışmak yerine sizin için çalışmaya başlayacaktır.Yani; siz “şimdiyi”ne kadar çok benimserseniz ve onurlandırırsanız, korkudan ve stresten o kadar çok kurtulursunuz.

İnsanlar yabancı değil çünkü bizde insanız. Hata yapabilirsiniz önemli olan hissetmek ve samimiyet kurmak bu kadar basit. Şimdi o sahneye çıkın ve bu işi bitirin. Bu kadar BASİT!..

Not: Yazılarımız güncellenecektir.

Cevap bırakın